Saraybosna Turları       Yurtdışı Turları   >  Avrupa Turu  >  Balkanlar

 

Makedonya - Arnavutluk - Karadağ - Bosna


Üsküp (1) - Ohrid (2) – Tiran - Podgorica (1) – Tribinje (1) - Mostar - Saraybosna (2)

 

 

Gezilecek Yerler Tur Programı

 


1.GÜN İstanbul - Üsküp
İstanbul Atatürk Havalimanı Dışhatlar Gidiş Terminali Kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 05:00`te buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Türk Havayolları’na ait TK 1003 sefer sayılı uçakla saat 07:40’de Üsküp’e hareket. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından yerel saat ile 08:10`te Üsküp ’e varış. Pasaport , bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından özel otobüslerimizle birlikte panaromik Üsküp turumuza başlıyoruz.

 

Turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, taş sokakları ve tarihi binaları ile Türkçarşısı, Vardar Nehri, Kale, 6. yy.’dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahalleleri, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Makedonya Meydanı, eski ve yeni tren istasyonları, hükümet binası, meclis, 17. yy.’dan kalma St Spas Kilisesi, Üsküp’ün panaromik manzarasını görüp resimleyebileceğiniz, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa’nın Evi görülecek, fotoğraf çekilecek yerler arasındadır.

 

Çarşıda alışverişleriniz için serbest zaman vereceğiz. Şuşka biberi,ustrumca yer fıstığı,çarıklar alabileceklerimiz arasında yer alıyor .Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize gidiş ve odalara yerleşme. Akşam yemeğini Otelimizde. Konaklama otelimizde.
 


2.GÜN – Üsküp – Kalkandelen – Manastır – Resne - Ohrid (280 km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz.İlk durağımız Makedonların Tetova olarak adlandırdığı, bizim tarihimizde Kalkandelen olarak bildiğimiz şehre doğru yola çıkıyoruz. Burada dünyaca ünlü Alaca Camii ve külliyesinde bulunan medrese, İpek Yolu üzerinde kurulmuş 500 yıllık Harabati Baba Bektaşi tekkesi görülecek, fotoğraf çekilecek yerler arasındadır.

 

Ardından Demir hisar üzerinden Manastır(Bitola) kentine varıyoruz ve gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz ardından Resne’ye hareket ediyoruz.

 

Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Daha sonra Balkanların en büyüklerinden biri olan Ohrid Gölünden ismini alan Ohrid kentine varış ile birlikte odalara yerleşme. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


3.GÜN Ohrid - St Naum - Ohrid (90 km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz . Turumuzda muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 1 saatlik yolculukla St. Naum’a varıyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesini ziyaret ediyoruz.

 

Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Ardından Ohrid şehrinde birlikte yapacağımız tur esnasında , Ohrid Camii, Türk Çarşısı, Haydar Kadı Camii, Yeni Camii, Bedesten, İshak Bey Camii, Hamam, Roma Dönemi Antik Şehir kalıntısı, Keraklea Lynketis, Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Ayasofya Klisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Aya Pantelejmon Kilisesi, Samoil Kalesi görülecek yerler arasındadır . Ohrid`te alış-veriş için serbest zaman.Turun ardından otelimize gidiş. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


4.GÜN Ohrid – Tiran - Podgorica (280 km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz özel otobüslerimizle hareket ediyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırıp Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varıyoruz. Panoramik Tiran şehir turumuzda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek, fotoğraf çekilecek yerler arasındadır. Ardından kısa bir yolculuğun ardından, Podgorica`ya varıyoruz. Otele varışımızla birlikte odalara yerleşme Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


5.GÜN Podgorica – Budva – Kotor - Trebinje (145 km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılarak Karadağ’a geciyoruz. İlk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Budva oluyor. Zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panaromik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında , muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva`da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz.

 

Ardından Karadağ`da son durağımız önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor`dur.. Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız.Ardından akşam
saatlerinde Trebinje`deki otelimize gidiş ve odalara yerleşme. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


6.GÜN Trebinje – Mostar - Saraybosna (247 km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılarak Mostar `a hareket ediyoruz. Mostar’da yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır.

 

Koska Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Sonrasında, Blagaj Bölgesini 1446 yılında hakimiyetine alan Osmanlı Ordularının arasında bulunan tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz.. Tur sonrasında Saraybosna`ya transfer ve otelimize yerleşme. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


7.GÜN Saraybosna
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında Saraybosna şehir turuna başlıyoruz . Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Saraybosna’da Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz.

 

Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii’ni Turun bitimi ile birlikte Saraybosna`daki otelimize gidiş ve odalara yerleşme. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
 


8.GÜN Saraybosna - İstanbul
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ardından odaların boşaltılması ile transfer saatimize bağlı olarak serbest zaman. Buluşma ardından Havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Havayolları’nın TK 1024 sefer sayılı uçağı ile saat 14:15’de İstanbul’a hareket. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğun ardından yerel saat ile 17:05`te İstanbul`a varış ve turumuzun sonu.

 

 

Kişi Başı Fiyatları:  880 euro    

 

 

 

Tek Kişi Fiyatı :  770  euro