Paris bir haftasonu gezisi     Yurtdışı Turları   >   Paris RehberiParis Bir Haftasonu Gezisi

 

Bir Haftasonu Paris ...
 

Giden gitmeyen herkesin aklında ve dilinde...
Bir şehre dair ne kadar keyif varsa, Paris'in her meydanında, her caddesinde saklı.
 


Seine Nehri'nin iki yakasına kurulmuş, görkemi ve ışıl ışıl olması nedeniyle “Işık Şehir” olarak anılan Paris, dünyanın başlıca turizm merkezlerinden biridir. Ayrıca kültür, ekonomi, endüstri, ticaret, borsa, sanat ve yemek kültürü merkezi olduğu için kozmopolit bir kent olarak anılır.

Paris'i ikiye bölen ve üzerinde 26 köprü bulunan Seine Nehri'nin iki kıyısı, “sağ yaka” (rive droite) ve “sol yaka” (rive gauche) diye adlandırılır. Banliyölere kadar her yere ulaşım imkânı sağlayan Paris Metrosu, dünya çapında kazandığı üne bağlı olarak, eşsiz bir deneyim olarak görülür. Şehrin tüm dünya ile bağlantısını Charles de Gaulles ve Orly havaalanları sağlar.


Paris Bir Haftasonu Gezisi


Kültürün tarihle birleştiği Louvre , Rodin , Orsay ve daha nice müzeleri, Les Halles eğlence ve tekstil merkezi, Champs-Elysées gibi büyük ve geniş bulvarları, ünlü moda evleri ve Montmartre gibi ünlü kiliseleri ve tarihi anıtları genellikle sağ yakadadır.

Sol yaka ise öğrenci ve sanatçı bölgesi olarak tanınır. Kitaplığı, müzeleri ve bilim akademileriyle tanınan Sorbonne Üniversitesi , bu yakadaki Latin mahallesindedir (Quartier Latin). Ayrıca Napoléon Bonaparte'ın gömüldüğü yer olan Invalides ; şehrin sembolü Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel); Fransız düşün adamlarının mezarlarının bulunduğu Pantheon ; Café Les Deux Magots gibi zamanında entelektüellerin uğrak noktası olan, şimdi de günün her saatinde bir şeyler yiyip içilebilecek şık mekânları; ünlü St. Germain ve St. Michel bulvarları, gotik mimarinin önemli eserlerinden Notre Dame Kilisesi de bu yakadadır.
 

Paris Bir Haftasonu Gezisi


Ayrıca eski bohem kültürünün günümüzdeki uzantısı olan Marais bölgesi, Lüksemburg bahçeleri, huzur dolu, yemyeşil ve her biri birbirinden farklı parkları gezilebilecek önemli yerlerden sadece birkaçıdır.

 

Bütün bunlarla beraber, Avenue Montaigne , Avenue George V. , Rue St. Honoré (Haute-Couture'ün merkezi) gibi caddeleri de unutmamak gerekir. Alışveriş için Marché St. Honoré , antika tutkunları için Place des Vosges ziyaret edilebilecek en önemli yerlerin başında gelir.

Yemek kitaplarında yıllardır ilk sıralarda yer alan Fransız mutfağının örneklerini dünyaca ünlü, çok yıldızlı lokantalarında, özellikle gastronominin en pahalı seçeneği olarak bilinen La Tour d'Argent 'da bulabilirsiniz.

 

Paris Bir Haftasonu Gezisi

 

Kendine özgü tarzda döşenmiş ve günün her saatinde gerek Parisliler, gerekse turistlerle dolup taşan kafeleri -örneğin çikolata, kahve ve çay için Fauchon , Fransız mutfağının temel taşları sayılan peynir, şarap, baget ekmeği, kabuklu deniz mahsullerinin, orta ve güney Fransa yemeklerinin keyifle tadılabileceği bistroları ile Paris'in büyüsü her zevke ve damağa hitap eder. Deniz mahsullerini tatmak için Le Grand Café 'ye, Fransız mutfağından örnekler için Le Coupe Chou 'ya uğramayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

Paris sokaklarında yürürken bir sürü güzel ve baştan çıkarıcı koku, bu muhteşem şehre duyduğunuz beğeniyi ve ilgiyi arttırır. Parfüm dükkânlarından yayılan çok çeşitli parfüm kokuları, kafelerden yayılan bin bir çeşit kahve ve fırınlardan gelen taze ekmek kokuları mutlaka başınızı döndürecek.
 

Paris Bir Haftasonu Gezisi


24 saat yaşayan bir metropol olan Paris'in gece hayatı birçok sanatçıyı etkilemiştir. Paris, Olympia Konser Salonu , tiyatroları, kabareleri, çeşit çeşit gösterileri, sinemaları, barları ve dans kulüpleri ile her an hareketli, yaşam dolu ve romantik bir şehir olmakta iddialıdır.

Paris'le ilgili geleneksel yayınlardan herhangi birine baktığınızda her kültüre, zevke, keyfe ve arzuya ait oldukça yoğun bir etkinlik çizelgesi ile karşılaşacağınızdan bu kenti defalarca ziyaret etmek ve her seferinde farklı bir yüzünü, farklı bir bölgesini keyifle keşfetmek isteyeceksiniz.

 

Sıla Erdim

Paris gezilecek yerler