Özbekistan gezilecek yerleri     Gezilecek yerleri  >  ÖzbekistanÖzbekistan gezilecek yerleri


İpek yolunda keyifli yolculuk

 


1.gün İstanbul - Taşkent

THY’nın TK 1368 seferiyle Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e hareket ediyoruz.


2.gün Taşkent - Urgenç

Sabaha karşı 01.30 civarı Taşkent’e varacağız ve otelimize geçeceğiz. Öğleye doğru otelimizden hareket ederek şehrin eski mahalleleri, Barak Khana Kütüphanesi, Tila Shaikh Camii, Chorsu Çarşısı, Kukeldesh Medresesi ve Dostluk Meydanı gezilerimizi yapacağız. Akşama doğru havaalanına giderek, 19.15’de Urgenç’e hareket edeceğiz. 20.55’de Urgenç’e varacağız.


3.gün Urgenç - Buhara

Sabah Khiva gezisi için otelimizden erkence hareket edeceğiz. Khiva’da yapacağımız gezide, İchan Kala, Kalta Minor, Kunua Ark, Rakhimkon Medresesi, Pehlivan Mahmud Türbesi, İslam Hoca Minaresi ve Müzesi, Cuma Camii ve Tashauli Sarayı gezilecek yerler arasındadır.. Bu zengin gezimizin ardından, karayoluyla Buhara’ya hareket edeceğiz. Akşam saatlerinde otelimize varacağız.


4.gün Buhara

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Buhara’da yapacağımız tam günlük turumuzun sabah bölümünde görülecek yerleri arasında Lab-i Khauz, Nadirkhon Devenbegi Medresesi, Khanaga, Mogaki Attari Camii, Aziz Khan Medresesi ve Uluğbek’i göreceğiz. Öğleden sonra bölümünde ise, Ark Surları, Balakhauz Camii, İsmail Samanid Türbesi, Chasma Ayub, Chor Minor medresesi ve Pazar yerini gezeceğiz. Akşam yemeğimiz ise antik bir medresede folklor dansları eşliğinde olacak.


5.gün Buhara

Bugün de Buhara’yı gezmeye devam ediyoruz. Sabah bölümünde Chor Bakr Mezarlığı öğleden sonra ise, Buhara’nın eski yöneticilerinin yazlık sarayının bulunduğu Sitora-i Mokhikhosa’yı gezilecek yerlerdir.


6.gün Buhara - Shakre Sabz - Semerkand

Sabah Semerkand’a yapacağımız yolculuğumuz sırasında Timurlenk’in doğum yeri olan Shakre Sabz’a uğrayacağız. Aksaray harabeleri, Dorus Tivalat Kütüphanesi, Kok Gumbaz Camii, Dorus Saidat ve Cuma Camii gezeceğimiz yerler arasında. Akşama doğru semerkand’a varıp otelimize yerleşeceğiz.


7.gün Semerkand

Orta Asya’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Semerkand’da geçireceğimiz bu güzel günümüz, üç muhteşem medresesiyle ünlü Registan Meydanı’yla başlayacak. Turumuz, Bib Khanum Camii, İpek Yolu Çarşısı ve Shani Zinda Mezarlığı ile devam edecek. Öğleden sonra ise, Afrosiab ören yeri ve müzesi, Uluğbak Rasathanesi, Gur Emir ve Timurlenk türbesi gezilerimizi yapacağız.


8.gün Semerkand - Taşkent

Sabah şehirde gönlümüzce değerlendirebileceğimiz boş vakitten sonra, karayoluyla Taşkent’e hareket edeceğiz. Akşama doğru otelimize varıyoruz.


9.gün Taşkent - İstanbul

THY’nın tk 1369 seferiyle 03.30’da İstanbul’a hareket. 06.45’de İstanbul’a varış. Gezimizin sonu